A szemhéjak idősebb kori megváltozása a felső és alsó szemhéj bőrének, izomzatának és kötőszöveti rendszerének megnyúlását és a szemüregi zsírszövet elődomborodását jelenti. Az életkor előrehaladtával a szemhéj bőre elvékonyodik, a külső szemzugtól sugár irányban haladó ráncok, úgynevezett szarkalábak indulnak ki. A felső és az alsó szemhéj bőre ráncossá, petyhüdtté válik. A felső szemhéj bőrének ráncai elérik a pillasort, esetleg azon túlérve akadályozzák a látást. A belső és a külső szemzug fölött, valamint alatt a szemhéjakat elődomborító duzzanat jelenhet meg. A szemhéjak izomzata veszít erejéből.
A fenti folyamatok következtében a felső szemhéj lógóssá, az alsó táskássá válik. Az alsó szemhéjon az opikai hatást fokozza az elvékonyodott bőr elszíneződése.
A szemhéjplasztika nincs hatással a halántéktáj és az arc egyéb területeinek ráncaira!
Szemhéjplasztika esztétikai műtéti beavatkozás menete
A műtétet általában helyi érzéstelenítésben végezzük. A műtét lényege a felső vagy az alsó szemhéj laza, ráncos bőrének és a szemhéjat elődomborító zsírszövet eltávolítása. Végezhető egyszerre is vagy arcplasztika kiegészítéseként is.
A szemhéjakra vékony kötést helyezünk. Egy hétig C- és K-vitamin szedése, illetve a szemek környezetének hűtése javasolt. A műtét utáni időszakban kerülni kell a fokozott fizikai terhelést és minden olyan tevékenységet, amely vérnyomás-emelkedéssel jár. A varratszedés a 7. napon történik. A páciens legalább fél évig óvja a heget a napsugárzástól.
Szükség esetén a szemhéjplasztika összekapcsolható a bőrön lévő pigmentfoltok kémiai vagy lézeres hámlasztásával. Izolált bőrtöbblet esetén kiváló eredményt érhetünk el a szemhéjak CO2 lézeres kezelésével, amely látvá-nyos eredményt ad — metszés nélkül.